10 powodów, dlaczego warto zaufać marce Jack Wolfskin

Na rynku jest wiele podobnych firm. Czemu akurat Jack Wolfskin? Społeczna odpowiedzialność biznesu, troska o środowisko i bezpieczne produkty, to cechy którymi się wyróżniamy

1. Eliminacja związków fluoru (wojna przeciwko materiałom PFC)

Ekologia. Jack Wolfskin sukcesywnie wdraża strategię produkcji bez użycia związków per- i polifluorowanych (PFC) – obecnie około 89% produktów została wyprodukowana bez PFC. Jako pierwsza outdoorowa marka zdecydowała się na całkowite odejście od stosowania fluoru i jego związków i eliminację substancji szkodliwych z łańcucha dostaw. Związki fluoru są szkodliwe głównie dla środowisk krajów w którym wytwarzane są produkty.

Firma do 2020 roku zobowiązała się do całkowitego wyeliminowania PFC, na rzecz alternatywnych materiałów

Adam Bailon z Jack Wolfskin opowiada o najnowszej technologii marki, czyli Texapore Ecosphere, w której wszystkie elementy kurtki zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, zarówno materiał zewnętrzny, wewnętrzna siateczka i przede wszystkim membrana.

Więcej informacji na temat membrany znajdziecie pod adresem TUTAJ

 

2. Członkostwo oraz status lidera w Fair Wear Foundation

Jack Wolfskin od 2010 roku jest członkiem fundacji Fair Wear Foundation (FWF). Jest to niezależna organizacja non-profit, jej celem jest poprawa warunków pracy w światowym przemyśle odzieżowym. Pracownicy w fabrykach pracują w oparciu o legalną umowę, przestrzegają przepisów bhp, dostają godziwe wynagrodzenie, zakazana jest praca dzieci. Warunki te gwarantują okresowe audyty niezależnych firm. Czasem są one również krytyczne, szczegóły w linkach poniżej.

Raport fundacji o Jack Wolfskin za  2016 rok – POBIERZ

 

Audyty w poszczególnych fabrykach – ZOBACZ

 

Więcej informacji na stronie Fundacji – ZOBACZ

 

3. Troska o naszych mniejszych braci

Poszanowanie zwierząt. Jack Wolfskin etycznie pozyskuje puch do swoich produktów. Nie kupuje puchu od farm, gdzie gęsi są przymusowo karmione – na foie gras.

Nie stosuje puchu skubanego z żywych zwierząt. W swoich kurtkach używana wyłącznie sztucznego futra.

Bardzo istotnym etycznie elementem społecznej odpowiedzialności jest niestosowanie wełny z okaleczonych owiec – tzw. zabieg mulesing. Polega on na wycięciu płata skóry z okolic zadu, tak żeby owca nie brudziła się własnymi odchodami.

Firma od lat gwarantuje, że procesy pozyskania piór do produktów nie wiążą się z wypierzaniem i wyrobami foie gras. W 2015 roku firma przeszła na standardy RDS (Responsible Down Standard), odpowiedzialne za jakość życia zwierząt oraz humanitarny sposób pozyskiwania pierza. Mimo, że niektóre z zimowych kurtek posiadają na kapturach „futerka”, stanowią one jedynie ich imitację i wykonane są ze sztucznego tworzywa.

Jack Wolfskin jest członkiem programu Fur Free Retailer, ponieważ uważa ​​hodowanie zwierząt futerkowych dla celów estetycznych, za „nie uzasadnione moralnie”.

Dodatkowo, Jack Wolfskin stosuje surowe standardy wobec użycia skóry, stanowiącej podstawowe tworzywo przy produkcji obuwia. Szczególnym zakazem objęte są materiały pochodzące od gatunków zagrożonych zwierząt.

 

4. Program zerowego wycieku

Misją tego programu, jest dopilnowanie wszelkich kwestii związanych z zachowaniem bezpieczeństwa przy użyciu środków chemicznych. Zero Discharge of Hazardous Chemicals (ZDHC) ma na celu wyeliminowanie zrzutów niebezpiecznych substancji chemicznych w produkcji włókienniczej i obuwniczej. Jack Wolfskin jako pierwsza marka outdoorowa na świecie dołączyła do tej grupy w 2012 r., zobowiązując się do stopniowego wycofania wszelkich niebezpiecznych substancji chemicznych do 2020 roku.

 

5. Organiczna bawełna

Jack Wolfskin stosuje tylko i wyłącznie w 100% organiczną bawełnę. Czym różni się od klasycznej? Podczas jej uprawy nie stosuje się chemicznych nawozów lub pestycydów. Dzięki temu rolnicy nie są narażeni na kontakt ze szkodliwą chemią, a środowisko naturalne nie jest zanieczyszczane. Firma zrezygnowała również ze stosowania genetycznie modyfikowanej bawełny.

 

6. Materiały ponownie użyte – recykling!

W sezonie lato 2018 pojawią się kurtki nieprzemakalne w technologii Texapore Ecosphere. Nowy materiał wykorzystuje w 100% odpady PET. Trzy warstwy: membrana, warstwa zewnętrzna oraz wewnętrzna wyściółka, tworzone są wyłącznie z surowca pochodzącego z recyklingu. Odpady materiału, powstające w procesie szycia odzieży, powracają z powrotem do cyklu i zostają wykorzystane na nowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu proces produkcji pozostaje całkowicie wolny od odpadów.

 

7. Rezygnacja z nanotechnologii

Firma w 2010 roku przestała korzystać z nanotechnologii w swoich produktach.

Nie wykonano na chwilę obecną, odpowiednio długich badań na temat  skutków nanotechnologii dla ludzkiego organizmu, które mogłyby wyraźnie wykluczyć jakiekolwiek możliwe zagrożenia„.

 

 

8. Parytety

Firmę charakteryzuje brak dyskryminacji, w tym także jeżeli chodzi o płeć pracowników. Prezesem jest kobieta, w niemieckiej centrali około 60% zatrudnionych osób to kobiety. Stanowiska kierownicze piastuje 32% kobiet. Polski dystrybutor firmy Jack Wolfskin nie pozostaje w tyle. Kobiety stanowią w nim 57 % ogółu zatrudnionych.

 

9. Bezpieczna odzież dla dzieci

Dbamy o bezpieczeństwo naszych najmniejszych użytkowników. Guziki i inne drobne elementy wykonano w taki sposób, aby nie wystąpiło ryzyko odpadnięcia i połknięcia. Podobnie zadbano o gumki, które są zaprojektowane w ten sposób, aby nie wystąpiło uduszenie. W niektórych produktach zastosowano elementy odblaskowe, aby najmłodsi byli zawsze dobrze widoczni.

Standard DIN EN 14682

 

10. Działania charytatywne

Jack Wolfskin wspiera i organizuje wiele charytatywnych przedsięwzięć. Od 1993 zaangażowany jest w Fundację Ochrony Karpat, która dba o lasy i tamtejszą populację wilków. Pomaga też potrzebującym poprzez donacje (Vitos Behindertenhilfe GmbH) na rzecz dzieci z zaburzeniami psychicznymi. Od 2005 roku organizuje turnieje piłkarskie. Wpływy z nich przeznaczane są na cele dobroczynne, co roku na inny.

Jako polski dystrybutor wspieramy lub wspieraliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Ośrodek leczenia uzależnień Monar w Kamieniu Rymańskim, Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”

 

Opracował:

Arkadiusz Łojek, Horyzont Wrocław
ul. Ładna 2 B
50-353 WROCŁAW
tel. 71 321 38 57
e-mail: wroclaw@e-horyzont.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *