Jak wybrać kuchenkę turystyczną?

Uwielbiasz biwaki i długie wyprawy na łonie natury? Niezbędnym elementem Twoich podróży będzie zatem kuchenka turystyczna. Suchy prowiant spożywany przez całą wyprawę jest udręką, a ciepła zupa lub herbata – marzeniem. Gorący posiłek nie tylko skutecznie Cię rozgrzeje i nasyci, ale też poprawi humor.

Na początku musisz zastanowić się w jakim celu będziesz używał kuchenki turystycznej. Jeśli wystarczają Ci wyłącznie zupki chińskie, kawa i herbata potrzebujesz zupełnie innego modelu niż pasjonaci wyszukanej kuchni. Ważne jest również , czy zabierzesz ją w piesze wędrówki, rowerowe wyprawy czy podróże samochodem lub samolotem. Znaczenie ma także położenie celu Twojej podróży – nie wszystkie kuchenki sprawdzają się na dużych wysokościach czy w ujemnych temperaturach. Kilka modeli posiada funkcję ochrony płomienia przed wiatrem. Nie bez znaczenia jest również prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, a więc łatwość naprawy, czy nawet odpowiedniego uruchomienia.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór kuchenek turystycznych. Można je podzielić ze względu na kilka parametrów.

KUCHENKI GAZOWE

Są proste w użyciu, lekkie oraz poręczne, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że nie brudzą naczyń. Jednak należy uważać na spadek ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury, ponieważ na dużych wysokościach mogą się okazać po prostu niewydolne. Problemem może być także trudna dostępność butli i kartuszy oraz zakaz wnoszenia ich na pokład samolotu. Palniki gazowe to wydatek rzędu 50 – 150 zł., zaś na kartusze musimy wydać do 40 zł. Kuchenki gazowe najlepiej sprawdzają się na biwakach.

Dobrym przykładem przystępnej cenowo i funkcjonalnej kuchenki będzie model TREK marki Pinguin

Kompaktowy palnik gazowy, po złożeniu mieści się w dłoni. Duża moc pozwoli na szybkie zagotowanie wody czy posiłku.

  • Niewielka po złożeniu, lekka, wytrzymała, o znacznej mocy.
  • Kuchenka przeznaczona jest do eksploatacji z pojemnikami gwintowymi z zaworem na mieszankę Butanu-Izobutanu-Propanu Pinguin, Optimus, Primus, GoSystem lub podobnymi, spełniającymi normę EN 417.
  • W komplecie – funkcjonalne i lekkie pudełko z tworzywa

KUCHENKI TURYSTYCZNE NA PALIWA STAŁE

Te urządzenia są bardzo lekkie, stanowią doskonałe rozwiązanie na piesze wędrówki. To najtańszy rodzaj kuchenek turystycznych, ale też najmniej efektywny. Niezbędne do ich działania jest paliwo turystyczne, czyli tabletki, kostki lub żele. Niewątpliwym minusem tego typu kuchenek jest niska wydajność – ciężko na nich ugotować nawet niewielkie ilości wody. Nieco lepiej w tym zakresie sprawdzają się kuchenki na paliwo żelowe, mające zastosowanie w wojskowych kocherach. Cena żelu to ok. 20 zł, zaś kochera 10 zł. Za paliwo turystyczne zapłacić musimy ok. 15 zł.

 KUCHENKI TURYSTYCZNE NA ALKOHOL

Do działania palników tej kuchenki turystycznej niezbędne są opary spirytusu. Jej wielkim plusem jest dostępność oraz niska cena.  Palniki na spirytus nie kosztują więcej niż 40 zł., a zakup spirytusu (denaturatu) również nie zrujnuje budżetu. W prosty sposób można ją skonstruować samodzielnie. Doskonała na wszelkie wyprawy survivalowe.

KUCHENKI WIELOPALIWOWE

Tego typu kuchenki rozwiążą większość problemów z dostępnością paliwa, z jakimi może zetknąć się globtroter wędrujący po świecie. Kuchenki wielopaliwowe działają na większości dostępnych paliw turystycznych – spalają gaz, naftę, benzynę, olej napędowy, alkohol, itp. Zmiana paliwa z gazu na paliwa ciekłe wiąże się zwykle z wymianą dyszy, przy używaniu cięższych paliw konieczne jest regularne jej czyszczenie. W większości modeli zastosowany jest system podgrzewania paliwa przed jego doprowadzeniem do palnika – to pozwala na wydajną pracę kuchenki na wysokościach i przy niskiej temperaturach. Zakup tego typu kuchenki to wydatek od 280 zł do nawet 1000 zł.

Dobrym wyborem kuchenki wielopaliwowej będzie model PYRO marki Pinguin

 

KUCHENKI TURYSTYCZNE ELEKTRYCZNE

Niebagatelny wybór oraz największy przedział cenowy sprawiają, że kuchenki turystyczne elektryczne cieszą się dużą popularnością. Jednak sprawdzają się wyłącznie w miejscach, gdzie dostępny jest prąd. Bez problemu możemy zabrać je ze sobą na camping oraz do domków letniskowych. Kuchenki turystyczne elektryczne są efektywne, szybko się nagrzewają. Ich moc zaczyna się od 1kW, sięga do 2,5 kW. Najczęściej są duże, dwupalnikowe. Zakres cenowy to 70– 2 000 zł.

 

Zakup odpowiedniej kuchenki turystycznej jest bardzo istotny. Należy się zastanowić, czy kuchenka, która nam się podoba spełni swoją funkcję w miejscu, gdzie się wybieramy.

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą bezbłędnie wybrać najlepszą kuchenkę turystyczną:

  1. Montaż, demontaż czy zwykłe czyszczenie może okazać się nie lada wyczynem, jeżeli nie jesteś wprawionym podróżnikiem wybierz prosty sprzęt.
  2. Naprawa usterek jest znacznie trudniejsza w kuchenkach o skomplikowanej budowie. Im więcej elementów tym większe prawdopodobieństwo awarii.
  3. Opakowanie kuchenki jest równie istotne, należy zwrócić uwagę, czy będzie wyposażona w odpowiedni futerał lub pokrowiec.
  4. Wskazane, by kuchenka turystyczna zawierała zestaw serwisowy, jest to duże ułatwienie i wygoda.
  5. Odpowiednia możliwość regulacji płomienia kuchenki jest bardzo ważna! Dzięki niej unikniesz oparzeń i przykrych wypadków.

Obok marki Pinguin, sklep e-horyzont.pl posiada w ofercie również produkty marki PRIMUS.

Szukasz kuchenki na wyprawę i nie wiesz na co się zdecydować, zadzwoń do nas lub odwiedź nasze sklepy.

Sklep internetowy e-horyzont -> kontakt: (58) 554 02 55 (dni robocze: 08:00-16:00)

Nasze sklepy stacjonarne -> zobacz listę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *