Jaki namiot kupić i na co zwrócić uwagę?

­Szukasz namiotu? Mnogość wyboru na rynku nie ułatwia Ci wyboru. Zapraszam do lektury….

Chcesz kupić namiot, a mnogość modeli na rynku przeraża Cię? Jeżeli odpowiedziałeś sobie twierdząco na to pytanie, to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.

Zasadnicze pytanie, które powinieneś sobie zadać, to czy chcesz nosić namiot w plecaku, czy wozić go samochodem. Jeżeli Twój „dom” będziesz nosił na plecach lub woził rowerem, to zwróć uwagę na wagę. Nie powinna ona przekraczać 4 kg. Dla wielu z nas niska waga jest ważnym kryterium doboru namiotu. Możesz obniżyć wagę  zwracając uwagę na pewne detale. Lekki namiot charakteryzuje się aluminiowym stelażem, który jest lepszy od włókna szklanego. Aluminiowe rurki mają niższą wagę i większą wytrzymałość, niestety są one droższe. Porównując obydwa typy stelażu można zauważyć, że aluminiowy dla klasycznego igloo waży 460 g, a z włókna szklanego aż 800 g. czyli prawie dwa razy więcej. Bardzo podobnie jest ze szpilkami: stalowe ważą ok. 25 g, a aluminiowe 10-15 g. Dobrym pomysłem jest też dzielenie namiotu pomiędzy uczestników wyjazdu. Jedna osoba może nieść tropik i sypialnię, a druga stelaż i szpilki.

W przypadku wyboru namiotów rodzinnych, które najczęściej używane są stacjonarnie, waga nie ma znaczenia. Istotny jest komfort podczas codziennego użytkowania. Oprócz części sypialnej ważną rolę odgrywa część rekreacyjna, która podczas złej pogody zapewni nam nie tylko schronienie przed deszczem, ale umożliwi nam swobodny wypoczynek. Będziemy mogli w niej rozstawić stolik i rozegrać partyjkę szachów lub zagrać w karty, chłodząc swe gardła stosownymi napojami.

Namiot SPLIT od Fjord Nansen – doskonały namiot rodzinny na camping.

Zobacz pozostałą ofertę dużych namiotów rodzinnych -> TUTAJ

Czy obudzisz się rano suchy, masz takie obawy? Zupełnie niesłusznie, wszystkie nasze namioty mają gwarancję nieprzemakalności. Z całą pewnością, nawet po największej burzy, obudzisz się rano suchy. Oczywiście warto decydować się na namiot z wyższym parametrem nieprzemakalności, będzie miał dłuższą żywotność tropiku (warstwy zewnętrznej).

Kolejnym istotnym kryterium jest wielkość namiotu. Zazwyczaj producent określa ilość osób, które mogą w nim nocować. Nie zawsze jednak będzie to wyznacznikiem naszego komfortu. Mały dwuosobowy namiot konstrukcji iglo ma szerokość około 130 cm, w tym przypadku jednak , najczęściej  bagaże lądują pod naszymi nogami. Większy komfort będziemy mieli w namiocie  o szerokości  150 cm. W przypadku wyjazdów  weekendowych  to kryterium nie jest aż tak ważne . Jednak jeżeli jedziemy na dłużej, to warto zdecydować się na większy namiot. Dobrym pomysłem jest zakupić namiot z dwoma wejściami. Drugie wejście, poprawia wentylację i zwiększa powierzchnię namiotu , którą możemy wykorzystać na ułożenie  bagażu.

Podczas wyboru namiotu , spotkamy się z tym, że jedne namioty będą miały stelaże wewnętrzne a inne zewnętrzne . Nieważne, który system wybierzesz i tak rozbijanie będzie bardzo proste. Nawet  jeżeli robimy to po raz pierwszy.

W przypadku stelaża zewnętrznego pałąki wkładamy w tunele znajdujące się na zewnątrz tropiku. Sypialnia jest podwieszona haczykami pod tropik. Przy składaniu nie musimy odczepiać sypialni, może ona zostać połączona z tropikiem. Niewątpliwym plusem jest szybkość rozbijania. Stawianie namiotu podczas deszczu nie powoduje zamoczenia sypialni.

Namiot ze stelażem zewnętrznym. Widoczne rurki przechodzące przez zewnętrzne tunele. Namiot SIERRA III od Fjord Nansen – przestronny namiot wyprawowy dla 2 lub 3 osób

Zobacz film jak szybko i sprawnie rozstawić namiot typu Sierra

W stelażu wewnętrznym do pałąków podpinamy sypialnie, na to narzucamy tropik. Rozbijanie trwa chwilę dłużej niż w przypadku stelaża zewnętrznego. Za to waga tej konstrukcji jest nieco mniejsza. Możemy też spać pod samą sypialnią, co jest ważne podczas upalnych nocy w ciepłych krajach.

Stelaż wewnętrzny bez i z nałożonym tropikiem na przykładzie Namiot TROMVIK od Fjord Nansen

Najczęściej spotykaną formą namiotu jest iglo. Ta nieskomplikowana konstrukcja oferuje dużą ilość miejsca przy stosunkowo niskiej wadze. Co ważne, namiot sam stoi na podłożu – nie trzeba go mocować do ziemi szpilkami. Jest też bardzo prosty i szybki w rozbiciu.

Namiot typu iglo Jack Wolfskin Termite II podczas wyprawy rowerowej z norweskiego Przylądka Nordkapp do południowego krańca Afryki. Fot. Michał Sałaban http://north-south.info/pl/ ]

Mniej popularną konstrukcją jest namiot tunelowy. Jego przestrzeń użytkowa jest większa niż w przypadku iglo (nawet do 20%). Wynika ona z mniej stromych ścianek. Kolejnym plusem jest z reguły powiększona powierzchnia przedsionka, który jest większy niż w przypadku iglo. Jeżeli podróżujemy na rowerze i chcemy go schować w środku, to namiot tunelowy jest bardzo dobrym wyborem, np. Jack Wolfskin Lighthouse lub Fjord Nansen Bastia ZOBACZ OFERTĘ NAMIOTÓW TUNELOWYCH

Tunelowa konstrukcja namiotu Jack Wolfskin Lighthouse Wybierając namiot zwracaj uwagę na wagę i rozmiar, o ile chcesz go nosić w plecaku lub przewozić na rowerze. Pamiętaj także, że niższa waga często oznacza mniejszą powierzchnię użytkową, która przełoży się na zmniejszony komfort wypoczynku. Jeżeli chcesz „na lekko”, to szukaj namiotu z aluminiowym stelażem i szpilkami. Przed zakupem zwróć również uwagę na wewnętrzne wymiary namiotu, tak abyś wybrał model odpowiedni dla siebie.

 

Opracował

Arkadiusz Łojek, Horyzont Wrocław
ul. Ładna 2 B
50-353 WROCŁAW
tel. 71 321 38 57
e-mail: wroclaw@e-horyzont.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *