Pranie i impregnacja odzieży turystycznej

Zagadnienie prania i impregnacji odzieży turystycznej zawsze rodziło wiele pytań. W tym tekście rozwieję Twoje wątpliwości.

Jednym z wielokrotnie powtarzanych mitów,  jest opinia, aby nieprzemakalne ubrania prać jak najrzadziej. Nic bardziej mylnego. Samo pranie nie jest w żadnym stopniu szkodliwe dla membrany, która bez problemów wytrzymuje zdecydowanie większe obciążenia (np. noszenie ciężkiego plecaka). Do szeroko rozumianej odzieży turystycznej niezbędne są dedykowane środki do prania.

PRANIE

Do wyboru mamy trzy płyny.

1. Preparat do prania odzieży membranowej, polarów i bielizny – Grangers Performance Wash

 1. Uniwersalny płyn do prania odzieży turystycznej i sportowej.
 2. Czyści odzież z membraną, syntetyczną bieliznę, polary, rękawice, czapki itp.
 3. Przewidziany zarówno do prania w pralce jak i do prania ręcznego
 4. Eliminuje nieprzyjemne zapachy, optymalizuje oddychalność, utrzymuje odporność na wodę
2. Preparat do prania odzieży puchowej – Grangers Down Wash

 1. Płyn do czyszczenia odzieży i śpiworów puchowych z puchu naturalnego i syntetycznego.
 2. Przywraca puszystość i pierwotne właściwości izolacyjne.
 3. Pozbawia puch ewentualnych nieprzyjemnych zapachów.
3. Preparat do prania odzieży z wełny – Grangers Merino Wash

 1. Płyn do czyszczenia odzieży i dodatków z wełny Merino oraz innych rodzajów wełny.
 2. Eliminuje ewentualne zapachy, zachowując najlepsze właściwości, w tym naturalne antybakteryjne.
 3. Wełna będzie puchata, miękka i delikatna.
 4. Olejek cedrowy nadaje przyjemny zapach oraz chroni przed molami w trakcie przechowywania.

 

Odzież możemy prać ręcznie lub w pralce. Za drugim sposobem przemawia wygoda i opcja lepszego wypłukania płynu. Zamykamy kieszenie, spoglądamy na metkę (temperatura prania), wlewamy płyn i wrzucamy do pralki

Nie dodajemy żadnych środków do płukania. Jeżeli w kurtce mamy podpinkę, to dla lepszego efektu odpinamy ją od kurtki i pierzemy osobno.

Ubrania puchowe po wyjęciu z pralki będą mokre, a puch będzie pozlepiany. Nie przejmuj się tym w trakcie suszenia odzyska  swe właściwości. Mokrą odzież impregnujemy atomizerem i rozpoczynamy suszenie. Jeżeli mamy suszarkę bębnową, to do środka wrzucamy piłki tenisowe lub piłeczki z zestawu do prania puchu Grangers Down Washkit. Jeżeli jej nie masz, to kurtka będzie bardzo dobrze wysychała na ciepłym kaloryferze. Jednakże w miarę, jak będzie schła musimy ją roztrzepywać i rozbijać duże zlepki puchu na mniejsze.

Dlaczego akurat Grangers? Z co najmniej 3 powodów. Jest wydajny (małe opakowanie wystarczy do wyprania 6 kurtek), jest bezzapachowy i jest wyprodukowany zgodnie z ekologicznym standardem Bluesign – są wodorozcieńczalne.

IMPREGNACJA

Po praniu zdecydowanie zalecamy impregnacje. Dlaczego? Gdy zaniedbany ten etap, to niestety odzież zewnętrzna szybko straci swoją hydrofobowość. W przypadku deszczu krople będą od razu wsiąkać w tkaninę, co znacznie obniży jej oddychalność. Impregnujemy wszelkiego rodzaju nieprzewiewne i nieprzemakalne spodnie, kurtki lub rękawiczki.

Do odzieży nieocieplonej najlepszy będzie impregnat w płynie – Grangers Clothing Repel. Zaraz po wypraniu odzieży robimy cykl płukania w impregnacie lub wkładamy wypraną rzecz do miski z impregnatem i wodą na około godzinę. W przypadku gdy nasza kurtka jest ocieplona puchem naturalnym lub syntetycznym powinniśmy nabyć atomizer Grangers Xtreme Repel. Moczenie kurtki puchowej w impregnacie do płukania mogłoby zmniejszyć zdolność rozprężania puchu.

Jest jeszcze niewspomniany przeze mnie preparat piorąco-impregnujący  2 w 1 – Grangers Was & Repel Mniej skuteczny niż osobny cykl prania i impregnacji. Dlatego poleciłbym go dla sporadycznie używanej odzieży, gdzie jest jeszcze mocna fabryczna impregnacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *