Pranie kurtek puchowych – instrukcja

Wypełnienie puchowe stosowane przeważnie w najcieplejszych kurtkach i śpiworach stanowi bardzo dobrą izolację termiczną i jest przy tym niezwykle lekkie. Kurtki puchowe JackWolfskin są wypełnione puchem kaczym lub gęsim. W zależności od modelu kurtki, puch ma różną sprężystość określaną poprzez wskaźnik sprężystości CUIN (z ang. „cubic inch per ounce”). Matematycznie określona wartość wskazuje dokładnie jaką część cala sześciennego zajmuje jedna uncja puchu. Jeśli zagłębiamy się w technologię kurtek puchowych to powinniśmy zauważyć również to, że wypełnienie kurtek i śpiworów to mieszanka puchu i pierza. Ich stosunek jest określany procentowo, np. 90% puchu i 10% pierza. To są najważniejsze informacje dotyczące puchu. Możemy wspomnieć jeszcze o połączeniu puchu i syntetyku. JackWolfskin stworzył mieszankę o nazwie DownFiber. Widząc taka naszywkę na spodzie naszej kurtki mamy pewność, że będzie nam ciepło nawet gdy kurtka ulegnie zawilgoceniu. DownFiber to 30% włókien syntetycznych 70% puchu.

jack-wolfskin

PRANIE i SUSZENIE

Utrzymanie świetnych właściwości termoizolacyjnych puchu naturalnego wymaga większej ostrożności podczas prania niż w przypadku np. wypełnienia syntetycznego. Przejdźmy do konkretów.

Podstawowe zasady:

1. Używać odpowiednich płynów do prania puchu: Universal Down Cleaner lub Granger’s Down Wash
2. Nie używać dodatkowych płynów zmiękczających, proszków do prania, wybielaczy itp.
3. Suszyć najlepiej w suszarce bębnowej ustawiając delikatny program ze zredukowana temperaturą
4. Jeśli suszarka bębnowa jest poza naszym zasięgiem, suszyć rozkładając kurtkę na płasko (nie rozwieszać ponieważ może to spowodować zbicie puchu), co jakiś czas rozbijać puch ręcznie
5. Nie prać chemicznie, nie oddawać kurtki do pralni chemicznej
6. Zawsze dodawać do pralki oraz suszarki 3-4 piłeczek tenisowych, pomoże to rozbić puch podczas prania i suszenia
7. Nie suszyć na kaloryferze, aby przyspieszyć suszenie można użyć suszarki do włosów ogrzewając z bezpiecznej odległości
8. Przestrzegać zaleceń na metce
Informacji na temat prania kurtek puchowych jest wiele. Producenci środków do prania tworzą poradniki i instrukcje rozwiewające wątpliwości dotyczące tego problemu, a jednak pytania: „Jak prać kurtkę puchową?”, nieustannie padają na forach internetowych oraz w sklepie. Kierując się instrukcjami i zasadami określonymi przez producentów środków do prania oraz odzieży puchowej postanowiłem sam, w domowych warunkach, wyprać trzy lekkie kurteczki puchowe. Miałem do dyspozycji:

 

1. Kurtkę JackWolfskin model Helium (bordowa), wypełnienie 90% puch kaczy, 10% pierze

2. Kurtka JackWolfskin model Zenon (czarno szara), 1. wypełnienie 90% puch kaczy, 10% pierze; 2. wypełnienie 100% polieste

3. Kurtka JackWolfskin model Selenium (niebieska), wypełnienie 90% puch kaczy, 10% pierze


Przygotowując kurtki do prania warto zapoznać się z informacjami na metce. Należy zapiąć wszystkie suwaki i napy. Najlepiej odwrócić kurtkę na lewą stronę.


Na początek postanowiłem wyprać bordową puchówkę, model Helium w pralce pakowanej od góry. Użyłem płynu Granger’s Down Wash. Dodałem również cztery piłeczki tenisowe.

Pralkę nastawiłem na pranie w temperaturze 30 st. C, wirowanie z prędkością 600 obr/min. Kurtka po praniu wygląda, jak poniżej.


Chcąc wysuszyć tę „mokrą kaczkę” rozłożyłem ją na suszarce w pokoju, w temperaturze ok. 20 st. C. Po wstępnym wysuszeniu kurtki, czyli po ok. 24h rozbiłem puch ręcznie, kurtka nabrała trochę powietrza i wyglądała już całkiem przyzwoicie. Po kolejnej dobie kurtka była już wysuszona. Jeszcze raz dobrze rozbiłem puch w środku i mój Helium wygląda jak nowy.

Teraz zabieram się za model Zenon. Wrzucam kurtkę do pralki. Nie dodaje tym razem piłeczek tenisowych, a zamiast płynu do prania puchu używam zwykłego proszku do prania znanego producenta. Pralkę ustawiam na 30 st. C oraz wiruje z prędkością 600 obr/min. Kurtka po wypraniu wygląda jak na zdjęciu poniżej.


Widać, że rękawy i kaptur nie straciły swojej objętości jak część tułowia i pleców. Stało się tak ponieważ w tych miejscach jest wypełnienie syntetyczne, które nie chłonie wilgoci tak jak puch naturalny. Nie zbija się i nie traci całkowicie właściwości termoizolacyjnych nawet po zawilgoceniu.
Tą kurtkę wysuszyłem także nie używając suszarki bębnowej. Robiłem dokładnie to samo co opisałem wyżej susząc kurtkę Helium. W tym przypadku nie udało mi się ręcznie rozbić pozbijanego puchu. Kurtka nie nadaje się do użytku.

Kurtkę Selenium wyprałem w pralko-suszarce z użyciem płynu do prania puchu Granger’s Down Wash. Do pralki dodałem cztery piłeczki tenisowe.  Aby mieć pewność, że mocniejsze zabrudzenia się dopiorą, przed włożeniem kurtki do pralki namoczyłem mocno zabrudzone miejsca płynem do prania puchu za pomocą gąbeczki. Pralkę nastawiłem na 30 st. C i wirowanie z prędkością 1200 obr/min. Po wypraniu kurtka wygląda jak na zdj. 1.3.1


Następnie wysuszyłem ja w suszarce bębnowej. Ustawiłem program „Delikatne suszenie” oraz dodałem cztery piłeczki tenisowe. Po około 2,5 h kurtka była gotowa do użytku! Puch nie był pozbijany i odświeżona kurtka dalej chroni przed zimnem.


Ostatni test to wypranie jeszcze raz bordowej kurtki Helium, którą wykorzystałem jako pierwszą. Tym razem jednak zamiast płynu do prania puchu użyłem zwykłego proszku do prania. Do pralki dodałem piłeczki tenisowe. Pralkę nastawiłem na pranie codzienne: 60min, 30 st. C i wirowanie 1200 obr/min.

Po praniu kurtka wyglądała tak:
Następnie wysuszyłem Heliuma w suszarce bębnowej również z dodatkiem piłeczek tenisowych. Suszarkę nastawiłem na program „Delikatne suszenie”. O dziwo kurteczka wygląda świetnie. Puch nie jest pozbijany i zachowuje swoja sprężystość.

PODSUMOWANIE

Test, który zajął mi kilka dobrych dni udowodnił, że pranie kurtek puchowych jest jak najbardziej możliwe w domowych warunkach. Nie trzeba mieć super pralki aby samemu zadbać o sprzęt z wypełnieniem puchowym.
Po wypraniu kurtki Zenon w proszku do prania bez użycia piłeczek tenisowych i suszeniu bez suszarki bębnowej okazało się że puch mocno się pozbijał. Kurtka straciła swoje właściwości termoizolacyjne.
Kurtka Helium po ostatnim teście, czyli po wypraniu z użyciem proszku do prania, piłeczek tenisowych i suszarki bębnowej zachowała swoje właściwości. Puch nie był pozbijany, a kurtka świetnie chroniła przed zimnem.
Porównując efekt końcowy po wypraniu kurtki Zenon i kurtki Helium po ostatnim teście okazuje się, że bardzo duże znaczenie ma proces suszenia i rozbijania puchu przez piłeczki tenisowe. Oznacza to, że proszek do prania jest skuteczny ale może przyczynić się do szybszego zniszczenia puchu. Może również wpłynąć na hydrofobowość puchu. Puch naturalny ma bardzo słabe właściwości hydrofobowe. Chłonie wilgoć i traci swoją sprężystość, a co za tym idzie, również właściwości termoizolacyjne. Puch posiada naturalną warstwę tłuszczu zapobiegającego intensywne wchłanianie wilgoci. Nieraz jest dodatkowo impregnowany przeciwko wilgoci. Używając zwykłego proszku do prania zmywamy warstwę tłuszczu oraz impregnat znajdujący się zarówno na puchu jak i na wierzchniej warstwie kurtki. Jest to bardzo niekorzystne jeśli chcemy zachować zalety puchu którymi są bez wątpienia lekkość, kompresyjność, a zarazem świetna termoizolacja.
Płyn do prania Granger’s Down Wash wykorzystany do testu okazała się skutecznym środkiem czyszczącym, a zarazem zachowującym właściwości kurtek puchowych. Po wypraniu kurtki Helium w pierwszym teście nie było problemu z ręcznym rozbiciem wypełnienia kurtki. Oznacza to, że warstwa tłuszczu znajdującego się na puchu nie została zmyta podczas prania. Niebieska kurtka Selenium wyprana w płynie Down Wash również zachowała swoje właściwości, a przy tym została odświeżona i wszystkie zabrudzenia zniknęły.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Kurtka puchowa z membraną. Jaki stosować preparat – Down Wash, czy Performance Wash?
Jeśli mamy do czynienia z kurtką puchowa posiadająca dodatkową membranę wodoodporną, np.: Texapore to sądzę, że lepszym rozwiązaniem będzie wybór płynu Down Wash przeznaczonego do puchu. Nie uszkodzi on membrany wodoodpornej a dodatkowo mamy pewność, że nie zmyje warstwy tłuszczu znajdującego się naturalnie na puchu.

2. Dlaczego nie mogę impregnować w kąpieli przy pomocy Clothing Repel?
Jeśli chcemy zaimpregnować kurtkę puchową powinniśmy zwrócić uwagę na to aby środki przeznaczone do impregnacji warstwy wierzchniej używać powierzchniowo. Kąpiel w środkach impregnujących przeznaczonych do warstwy wierzchniej jest niewskazana ponieważ impregnat wchłonie się również w wypełnienie kurtki.

3. Czy preparat do prania ma zapach?
Użyty do testu środek do prania puchu Granger’s Down Wash nie pozostawia na ubraniach żadnego zapachu.

Psssst. Otworzyliśmy dla Ciebie wyjątkowa grupę podróżniczą na facebooku! Czekamy na Ciebie! 

 

 

Opracował
Artur Cisak, Jack Wolfskin Warszawa
Złote Tarasy, ul. Złota 59
00-120 WARSZAWA
tel. 22 222 01 17
e-mail: store.warszawa@jack-wolfskin.com

2 komentarze

  1. Udało mi się kiedyś uratować kurtkę, w której zbił się puch po praniu w pralce (z piłeczkami, ale też niestety z proszkiem do prania). Podjęłam próbę „ostatniej szansy”- wyprałam kurtkę ponownie, a następnie w trakcie, gdy schła, regularnie na przemian strzepywałam, uklepywałam (jak poduszkę puchową), suszyłam na płasko, i ponownie strzepywałam… itd. Było to bardzo absorbujące i zajęło sporo czasu, ale zbity początkowo puch w końcu się „rozbił” i ostatecznie wypełnił wszystkie przestrzenie, a kurtka znów nadawała się do użytku. Dzięki za artykuł, przyda się przy następnym praniu – nie przyszło mi do głowy, że są specjalne środki do prania puchu. Wypróbuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *